nas nauczyć odpowiedniej profilaktyki zębowej. Czy tak robiliśmy? Najpewniej na początku tak. Potem, kiedy człowiek dorósł z tą higieną zębów na pewno bywało różnie. W każdym razie o tym, że o zęby należy dbać przypominamy sobie w dorosłym życiu wtedy, kiedy...zaczynają one nas bardzo mocno boleć. Wtedy stomatologia oraz nowoczesne usługi sprawiają, że próbujemy ratować nasze zęby stałe, aby nadal pozostały w naszej jamie ustnej. Z jakim skutkiem? Najróżniejszym. Prawda jest taka, że niektóre zęby da się uratować, a niektórych już nie. Jednym z takich sposobów ratowania zębów jest endodoncja, czyli inaczej mówiąc leczenie kanałowe zębów. Tak, wiele osób słyszało o takiej metodzie leczenia i wiele osób słysząc o czymś takim wpada w ogromny przestrach, bowiem wiedzą, że takie leczenie nie należy do najprzyjemniejszych. Owszem, w dawnych czasach tak było. Jeszcze kilka lat temu taki zabieg nie należał do najprzyjemniejszych, dlatego ludzie jak ognia unikali dentystów. Efektem tego był nie tylko wzmagający się ból zęba, ale również jego późniejsze usunięcie, bo już nic nie dało się nic z nim zrobić. Nie można bać się dentystów. Nie można bać się jakiejkolwiek formy leczenia zębów. Nie można bać się nawet kontrolnych wizyt u lekarza, bowiem zęby stałe mamy tylko jedne.
Tymczasem dentysta to lekarz który wcale
Usuwanie zębów to coś,co przeraża chyba każdego człowieka. Ale to tylko dlatego, że wciąż krążą różne stereotypy na temat leczenia stomatologicznego. Tymczasem dentysta to lekarz, który wcale nie przynosi pacjentowi bólu. Wręcz przeciwnie, chroni go przed nim, a wielokrotnie też i od niego skutecznie uwalnia.
Współcześnie stomatologia stara się ograniczać usuwanie zębów. W sytuacjach zaawansowanej choroby miazgi na pierwszy plan wysuwa się endodoncja. Leczenie kanałowe pozwoliło wiele zębów uchronić właśnie przed usunięciem. Ale niestety nie zawsze jest to możliwe. Są sytuacje, gdy najlepszym rozwiązaniem jest właśnie ekstrakcja. Wówczas też lekarz może zalecić w późniejszym czasie uzupełnienie ubytków poprzez implanty, czy poprzez protezy. Samo usunięcie bywa jednak konieczne.
A czy zabieg taki jest bolesny? Chociaż może wydawać się nieprawdopodobne, usuwanie zęba, nawet największego nie musi wcale być bolesne. Co więcej, przy dobrym znieczuleniu w ogóle pacjent nie odczuwa bólu. Może czuć, że lekarz ząb poruszył. Może mieć uczucie, że korzeń się wysuwa. Wszystko jednak pozostaje bez jakichkolwiek doznań bólowych. Poza tym dentysta wie, w jaki sposób zadbać o miejsce po ekstrakcji. Rzadko więc po usunięciu pojawiają się jakieś problemy, w tym powikłania. I właśnie dlatego nie należy bać się wizyty u dentysty. O wiele bardziej należy bać się tego, że popsuty ząb będzie poprzez krwiobieg zatruwał bakteriami inne organy czy narządy w organizmie. I przed tym należy się zawsze chronić.
Wszystko zależy od nas i tego
Wielu Polaków uważa, że chodzenie do lekarzy jest kosztowne. Wśród najbardziej dochodowych branży znajduje się stomatologia. Czy rzeczywiście dbanie o zęby musi słono kosztować? W rzeczywistości wcale tak nie jest. Wszystko zależy od nas i tego jak dbamy o uzębienie. Ważne są codzienne poranne i wieczorne rytuały, czyli dokładne mycie zębów i nitkowanie. Każdy dentysta może nam pokazać w jaki sposób używać nitki, by cieszyć się zębami wolnymi od ubytków próchnicowych. Tworzą się one szczególnie łatwo pomiędzy dwoma sąsiadującymi zębami, dlatego samo używanie szczoteczki bywa niewystarczające. Obecnie coraz popularniejsze są specjalne urządzenia, które wyrzucają wodę pod ciśnieniem w szczelinę między zębami. Owo urządzenie nazywamy irygatorem. Dzięki odpowiedniemu dbaniu rano i wieczorem o czystość zębów możemy zapobiec próchnicy. Zwykłe leczenie polega na wypełnieniu ubytków materiałem kompozytowym. Jest stosunkowo tanie w porównaniu do leczenia kanałowego. Endodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się chorobami miazgi i zazwyczaj polega na jej całkowitym usunięciu z komory i kanałów zęba. Leczenie jest bardziej skomplikowane i wymaga wykorzystania dodatkowych materiałów, których celem jest odkażenie wnętrza zęba i szczelne wypełnienie. Zabieg może odbyć się na jednej lub kilku wizytach, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. Czasami sytuacją jest bardziej skomplikowana i poza leczeniem kanałowym konieczna jest odbudowa protetyczna. Leczony ząb można pokryć chociażby koroną porcelanową.