alisty stomatologa. Naturalnie nie każdy lekarz specjalizuje się we wszystkich działach stomatologii, ale są dentyści z szeroką wiedzą i doświadczeniem - pomogą w wielu różnych sprawach. Jeśli gabinet dentystyczny to samodzielny punkt, wszystko zależy od tego, ile osób zatrudnia i jakie wyposażenie znajduje się wewnątrz. Dentysta pracujący w klinice lub jakiekolwiek innej większej placówce ma do dyspozycji nie tylko własne zaplecze, ale również kolegów - niekiedy o bardzo wąskich specjalizacjach. Pacjent zgłaszający się do dentysty "ogólnego" tak jak do lekarza pierwszego kontaktu odbywa u niego przegląd, a jeśli ów dentysta nie jest w stanie zająć się każdym z aspektów samodzielnie, kieruje pacjenta do oddzielnego specjalisty. W ten sposób nie występują sytuacje leczenia trudnych przypadków bez posiadania odpowiednich umiejętności. Dentyści dzielą się pracą, więc kolejki do gabinetów są mniejsze.
Są dwa główne rodzaje aparatów -
Prawie każdy z nas miał kiedyś problem z zębem. Najczęściej pojawia się ból, niekiedy także ubytki. Gdy takie coś ma miejsce, warto odwiedzić gabinet dentystyczny. Dentysta wykona przegląd zębów i oceni ich stan. Może wykonać też szereg zabiegów stomatologicznych - od usunięcia zęba, przez borowanie po naprawę zgryzu.
Stomatolog, gdy prowadzi badanie mające na celu naprawić zgryz, zakłada pacjentowi aparat na zęby. Są dwa główne rodzaje aparatów - stały i wyjmowany. Aparat stały jest przyczepiany do zębów za pomocą kolorowych gumeczek i drucików, jest on na stałe, a o jego zdjęciu decyduje stomatolog. Zwykle aparat stały przynosi szybkie efekty i jest bardzo popularny, niestety jego cena jest dosyć wysoka. Alternatywą dla aparatu stałego jest aparat wyjmowany. Zakłada się go tylko na jakiś czas zalecony przez lekarza, na przykład tylko na noc. Ta opcja jest idealna do korekcji drobnych wad i jest o wiele tańsza od aparatu stałego.
Kiedy koniecznie należy udać się do dentysty? Zwykle wtedy, gdy coś nas zaniepokoi, choćby obrzęk dziąsła, a już na pewno wtedy, gdy pojawia się ból. Zawsze warto udać się na wizytę, by specjalista ocenił, czy konieczna jest interwencja.
Dlaczego boimy się dentysty?
Ludzie boją się bardzo wielu rzeczy: zaczynając od pająków, przez lęk wysokości, bo różne absurdalne fobie, które można by bardzo długo wymieniać. Jednak do tych najbardziej popularnych lęków należy strach przed stomatologiem. To ciekawe dla jak wielu osób gabinet dentystyczny jest miejscem jak z horroru, chociaż prawdopodobnie nigdy nie stała im się tam krzywda. Skąd więc może wynikać ten strach, jaki budzi w nas dentysta? Naukowcy dowodzą, że może się to wiązać przede wszystkim z dźwiękami, jakie słyszymy, kiedy odwiedzamy gabinet dentystyczny. Chyba każdy może potwierdzić, że dźwięki te nie są miłe. Wywołują one u nas nieprzyjemnie skojarzenia, przez co boimy się odwiedzać takie miejsca. Kolejną sprawą jest wspomnienie bólu. To występuje u ludzi, którzy zdecydowali się na leczenie bez znieczulenia i zwyczajnie mają teraz przeświadczenie, że dentysta ich skrzywdził. Kiedy myślą sobie "gabinet stomatologiczny", przypominają sobie o tym bólu, którego raz doświadczyli i nie chcą już do tego wracać. To logicznie, że człowiek nie ma ochoty doświadczać czegoś, co było kiedyś dla niego nieprzyjemne.